• Subcribe to Our RSS Feed

Konferencje i szkolenia

z dnia 26 kwietnia 2012   //   Konferencje i szkolenia  //  Brak komentarzy

Towarzystwo Edukacyjne Lokomotywa wspiera rodziców organizując regularnie wykłady, prelekcje i konferencje nt wychowywania oraz rozwoju młodego człowieka.

Ostatnie wydarzenia to:

Seksualność zagrożona, czyli jak dzisiaj wychowywac dzieci do miłości?

Konferencja poprowadzona przez dr Jacka Pulikowskiego pt „Seksualność zagrożona, czyli jak dzisiaj wychowywać dzieci do miłości???”. Podczas spotkania staraliśmy się odpowiedzieć na pytania: Jakie są przyczyny „zranień” w sferze seksualności? Kto i jak powinien rozmawiać z dziećmi o seksie? Seksualność i płciowość – dar czy obciążenie? Seksualność a godność człowieka?

Konferencja odbyła się 6.02.2012 r. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, uczestniczyło ponad 150 zainteresowanych osób.

Jacek Pulikowski (ur. 1952) to przede wszystkim szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci. Poza tym dr inżynier, wykładowca na Politechnice Poznańskiej oraz wykładowca Studium Rodziny przy Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Autor wielu książek z tematyki miłość, płciowość, małżeństwo, rodzina (m.in.: „Warto być ojcem”, „Warto pokochać teściową”, „Wartość współżycia małżeńskiego”, „Krokodyl dla ukochanej”, „Ewa czuje inaczej”). Zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin. Razem z żoną Jadwigą służą swoją wiedzą i doświadczeniem wielu małżeństwom w kryzysie i przygotowują młodych do założenia rodziny, prowadzą kursy przedmałżeńskie.

Komunikacji można się uczyć

W drugiej połowie stycznia miała miejsce długo oczekiwana przez nas konferencja z udziałem O. Piotra Włodygi pt „Komunikacji można się uczyć”. W programie spotkania rozmawialiśmy o komunikacji w kontekście: Dlaczego dochodzi do nieporozumień w kontaktach międzyludzkich? Jak słuchać, żeby rozumieć? W jakich koleinach grzęźnie nasze codzienne porozumiewanie się? Jak rozwijać osobiste umiejętności komunikowania się z innymi?

Seminarium miało charakter wykładu i pracy w grupach (w oparciu o teorię komunikacyjną Friedemanna Schulza von Thuna znanego w kraju z książek pt. Sztuka rozmawiania t. 1-4). Spotkanie odbyło się 21.01.2012 r. w Sali posiedzeń Rady Miasta w Urzędzie Miasta Sopot. Udział wzięło blisko 130 osób.

O. Piotr Włodyga - benedyktyn, teolog, tłumacz książek Friedmanna von Thuna, trener komunikacji, współpracuje ze Szkołą dla Rodziców oraz ośrodkiem INTRA, prowadził warsztaty m. in. dla nauczycieli Lokomotywy, biblista (tłumacz kilku ksiąg ST w wydaniu Tysiąclatki), wykładowca wyższych uczelni w Polsce i we Włoszech. Zna kilka języków obcych, świetnie gra na fortepianie.

Zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI w.

W dniach 25-26 listopada 2011 współorganizowaliśmy Ogólnopolską Konferencję Naukową „Zagrożenia rozwoju osobowości młodego człowieka na początku XXI w.”. Motywem przewodnim VI już konferencji było hasło: Edukacja i rozwój integralny szansą dla Polski i świata. Podczas dwudniowej sesji poruszono takie tematy jak: Integralny rozwój człowieka w nauczaniu bł. Jana Pawła II, Wpływ mediów, gazet, zabawek itp. na dzieci i młodzież, Seksualizacja dziewcząt w kontekście rozwoju osobowościowego, Zawłaszczona wyobraźnia, niebezpieczna symbolika – czyli, co czyta i ogląda świat, Anonimowe autorytety – sposób manipulacji i inne. W roli prelegentów wystąpili m.in: dr Magdalena Błażek, dr Aleksandra Pawlik, Karolina Elbanowska, s. Michaela Pawlik OP, ks. dr hab. Aleksander Posacki SJ, prof. dr hab. Franciszek Makurat, ks. dr hab. Andrzej Kowalczyk i Wiceminister Edukacji Narodowej w latach 1997-2001 Wojciech Książek.

W konferencji zorganizowanej w Auli Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego udział wzięło blisko 200 słuchaczy.

W maju 2011 r Towarzystwo Edukacyjne Lokomotywa zorganizowało konferencję pt.: „INTEGRALNY ROZWÓJ OSOBY jako droga do osiągania dojrzałości i pełni człowieczeństwa.” Podczas spotkania poprowadzonego przez Marcina Gajdę poruszone zostały takie zagadnienia, jak: istota zjawiska rozwoju, dlaczego rozwój „integralny” jest ważny, pułapki na drodze rozwoju – „zdemaskować, aby nie wpaść”, pobudzanie do rozwoju siebie samego i drugiego człowieka, postawy wychowawcze i rodzicielskie wspierające rozwój dziecka.

Aula Gimnazjum i Liceum u Jezuitów w Gdyni zmieściła ponad 130 zainteresowanych osób,[/wptabcontent]

WIELU MĘŻCZYZN MA DZIECI, ALE NIEWIELU JEST OJCAMI

Konferencja Marcina Gajdy „WIELU MĘŻCZYZN MA DZIECI, ALE NIEWIELU JEST OJCAMI” odbyła się na początku lutego 2011 r. Była to najliczniejsza jak dotąd konferencja Lokomotywy, w której wzięło udział ponad 210 osób. Spotkanie skierowane było do kobiet i mężczyzn, którym leżało na sercu odkrycie i przeniknięcie istoty OJCOSTWA, i którzy chcieli zmierzyć się z OBRAZEM OJCA w sobie i obrazem ojca w ogóle. Nabywanie tych zdolności jest drogą trudną…., ale warto wygrać ojcostwo … dla kobiety, dla mężczyzny, dla dziecka.

17 września 2010 r. odbyła się w sali obrad Urzędu Miasta konferencja z udziałem Jacka PulikowskiegoRelacje w małżeństwie a szczęście dziecka, czyli jak przekazać to, co najważniejsze„, Jesteśmy przekonani, że przykład relacji rodziców jest jednym z najważniejszych wzorców, jakie dzieci naśladują w życiu dorosłym. To co na co dzień pokazujemy naszym dzieciom ma nieodwracalne skutki dla ich dobrej przyszłości. Możemy skorzystać z tej niepowtarzalnej szansy. Dlatego podczas spotkania Pan Jacek starał się opowiedzieć jak wykorzystać różne sytuacje życiowe, również te bardzo trudne, aby poprowadzić nasze dzieci do szczęścia. Spotkani miało formułę wykładu oraz dogłębnej analizy problemu, popartej wieloma przykładami i przeplatanymi pytaniami uczestników. W konferencji udział wzięło ponad 110 osób.